STATISZTIKA

Nemzetközi Vidi-történelem - mit mondanak a számok?

Eddig 56-szor játszottunk itthon a különböző sorozatokban és 35-ször nyertünk, ebből 34 eredmény csütörtökön is továbbjutást érhetne.

Csapatunk ugyan múlt csütörtökön 2-1-re kikapott a Girondins Bordeaux otthonában az Európa Liga harmadik selejtezőkörének odavágóján, de a továbbjutás esélye él. A második mérkőzésre augusztus 3-án 19:00-kor kerül sor a Pancho Arénában és a statisztika azt mutatja, egyáltalán nem lenne meglepetés, ha Vidi-siker születne.

A Videoton FC 114. nemzetközi kupamérkőzésére készül a héten, az eddig lejátszott 113 találkozó közül pedig 56-ot rendeztek meg hazai pályán. Fölényünk ezeken a meccseken meggyőző: 10 vereség és 11 döntetlen mellett 35 alkalommal győzedelmeskedtünk. Ebből a 35 sikerből 34-nek az eredménye csütörtökön is elegendő lehetne a továbbjutáshoz, egyedül a Sturm Graz ellen 3-2-re megnyert összecsapás lóg ki a sorból.

Ahhoz, hogy a Bordeaux ellen ne 90, hanem 120 percig tartson a mérkőzés, 2-1-es végeredményre van szükség - ebből eddig hármat játszott történelme során hazai pályán a Vidi (Stade Laval, Basel, Mladoszt Podgorica).

A 2-1 egyben büntetőpárbajt is jelentene. Az előjelek ebben az esetben is kedvezőek lennének, hiszen eddig mindkét alkalommal továbbjutást ünnepelhettünk, amikor erre került sor; ráadásul mindkétszer igen emlékezetes párharcot sikerült megnyernünk: 1985-ben a Manchester United volt az áldozat az UEFA Kupa negyeddöntőjében, 2012-ben pedig az Európa Liga csoportkörébe kerültünk a Trabzonspor kiejtésével.

A 100. hazai találat felé közelítünk, hiszen 1973 óta íródó nemzetközi történelmünk során eddig 95 alkalommal voltunk eredményesek, ellenfeleink 36-szor örülhettek.

Bár a magyar csapatok összesített mérlege francia riválisokkal szemben nem túl meggyőző - 16 győzelem és 4 döntetlen mellett 19 vereség -, a Vidi ebben is kiemelkedő. Eddig ugyanis ötször kerültünk szembe csapataikkal és az alábbi eredmények születtek:

Intertoto Kupa, 1978 - Stade Lavallois Mayenne FC - Videoton SC 1-2

Intertoto Kupa, 1978 - Videoton SC - Stade Lavallois Mayenne FC 2-1

UEFA Kupa, 1984-85 - Paris Saint-Germain - Videoton SC 2-4

UEFA Kupa, 1984-85 - Videoton SC - Paris Saint-Germain 1-0

Európa Liga, 2017-18 - FC Girondins de Bordeaux - Videoton FC 2-1

UEFA Kupa, 1984-85 - Videoton SC - Paris Saint-Germain 2-0*

*A Paris Saint-Germain elleni UEFA Kupa-mérkőzés 2-0-s vezetésünknél köd miatt félbeszakadt.

A magyar és francia klubcsapatok között lejátszott hivatalos nemzetközi tétmérkőzések sorozatát az MTK - akkori nevén Budapesti Vörös Lobogó SE - nyitotta 1955-ben, amikor is a BEK-ben a Stade de Reims gárdájával csapott össze. A franciák továbbjutását jelentő 4-2-es és 4-4-es eredményekkel záruló párharcról legendás mesteredzőnk, Kovács Ferenc tudna mesélni, hiszen a 4-4-es visszavágón őt is a csapatba jelölte Kemény Tibor vezetőedző.

További érdekesség, hogy Feri bácsi két olyan labdarúgóval is együtt játszott a Reims ellen, akik később a Vidi vezetőedzői voltak: Kovács Imre 1970-71-ben irányította csapatunkat, míg az Aranycsapat legendája, Lantos Mihály 1977 és 1980 között 102 bajnokin ült kispadunkon.

Szerző: Guber Péter